NEDEN BURSA A.R.T. ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİ

BURSA A.R.T. Özel embriyo transfer tekniği

vajinal yoldan uygulanan ultrasonografi ile elde ettiğimiz görüntüyü kristal berraklığında kabul edecek olursanız –kıyas ile– abdominal yoldan (karından) elde ettiğimiz imaj buzlu camın arkasından bakıyormuş hissi verir; bu nedenle de rutin kullanıma girişinden bu yana transvajinal yaklaşım jinekolojik ultrasonografi için standart hale gelmiştir… embriyo transferi hariç.

 

Ağırlıklı Blastosist Transferi

Ağırlıklı Blastosist Transferi Ağırlıklı Blastosist Transferi Ağırlıklı Blastosist Transferi

 

elinizin yaptığı işe (yazı yazmak gibi) gözünüzün gördüğünün yol göstermesi el-göz koordinasyonu olarak bilinir. Gözünüzle görmek istediğinizi görmenizi kolaylaştırmak için elinizi kullanmanız da (başınızı çeviremediğiniz veya gözlerinizi kaydırmadığınız bir durumda görmek istediğiniz bir nesneyi elinizle tutup görmenizi kolaylaştıracak bir uzaklığa ve açıya çekmek gibi) –tersine de olsa– benzer bir koordinasyon becerisi gerektirir ve ultrasonografi yönteminin de teknik dayanağını oluşturur. İster vajinal, ister abdominal, hangi yoldan olursa olsun ve hangi amaçla,  jinekolojik değerlendirme için ultrasonografi yapacak kişi hakim eli ile (sıklıkla sağ) kavradığı ultrason probunu kaydırarak, çevirerek veya farklı açılarda yatırarak hedeflediği organı –genellikle– iki boyutlu olarak görüntüler ve farklı açılardan elde ettiği görüntüleri zihninde birleştirerek üç boyutlu olarak hayal eder. Bu el-göz koordinasyonu ve üç boyutlu değerlendirebilme becerileri yeterince gelişmiş bir kişi ise diğer elini de devreye sokarak ultrasonografiyi girişimsel bir boyuta da taşıyabilir. Radyolog meslektaşlarımızın ilgi alanına girse ve bu yöntemlerle günümüzde yapılabilenler bizi aşsa da, girişimsel ultrasonografiye belki en basit örneklerinden birisi olarak yine de bizim alanımıza ait olan amniosentez verilebilir. Burada önemli olan nokta ise, amniosentez de dahil olmak üzere tüm ultrasonografik girişimlerin görüntüyü ve yapılacak işlemi beyninde koordine eden ve aynı anda iki elini de kullanan tek bir kişi tarafından yapılmasıdır… embriyo transferi hariç.

 

belki de embriyo transferi hem abdominal ultrasonografi kullanılarak, hem de el-göz koordinasyonunu sağlayabilen tek bir kişi tarafından yapılabilir.  Ancak doktorunuz embriyo transfer kateterini rahminize yerleştirmek için sizin önünüzde oturmak zorunda olduğu için, diğer eli ile ultrason probunu tutmak için karnınıza doğru eğildiğinde embriyolarınızı katetere yükleyecek olan embriyoloğunuza çalışacak alan kalmayacaktır. Bu soruna çare olarak geliştirilebilen tek fikir ise girişimsel ultrasonografinin mantığına aykırıdır: çalışan el ile gören gözü ayırmak.   Nedense yaygın kabul görmüş olan bu fikirden hareketle, bugünün standardında embriyo transferini doktorunuz yaparken doktorunuzun gözü rolünü de ultrason probunu tutan bir (genellikle) hemşire üstlenir. Birisi el, birisi göz işlevini üstlenen iki kişi arasında –özellikle sürekli olarak bir arada çalıştıklarında– zamanla kusursuz bir koordinasyon da gelişebilir, ancak özellikle çok sayıda doktorun ve yardımcı sağlık personelinin bir arada çalıştığı kalabalık kurumlarda aynı ikili ekibin sıklıkla bir araya gelerek koordinasyonlarını istenilen düzeye taşımaları mümkün olmayabilir. Doktorunuz ile hemşireniz arasındaki koordinasyon koptuğu anda ise embriyo transferi bir kabus haline gelebilir ve bütün bir tedavi süreci yok yere heder olabilir. Yine de böyle gelmiş… böyle –merak etmeyin–  gitmez.

 

Bursa A.R.T.’de embriyo transferiniz (elbette) doktorunuz tarafından ve yine bizzat doktorunuzun uyguladığı ultrasonografi eşliğinde yapılır… doktorunuzun oturduğu yerden karnınıza uzanması teknik olarak mümkün olmadığından transabdominal ultrasonografi yerine çok daha net bir görüntü sağlayan ve zahmetsiz transvajinal ultrasonografi eşliğinde.

 

Transvajinal ultrasonografi eşliğinde vajinal yoldan yumurta toplama standart bir işlemken, benzer bir yaklaşımın embriyo transferi için neden yerleşik hale gelmediği bir muamma olmakla beraber, Bursa A.R.T. için standart olan bu uygulama bizler için iç rahatlatıcı iken, sizler için de zahmetsiz ve tatmin edicidir. Embriyo transfer kateterine ve ultrasonografi probuna aynı anda hakim olan doktorunuz el-göz koordinasyonunda bir sorun yaşamazken, sizler de doktorunuzla birlikte –transvajinal ultrasonografik görüntülemenin sağladığı netlik ile– embriyolarınızın rahmizin içinde istenen konuma yerleştiğinden emin olursunuz. Transabdominal ultrasonografi eşliğinde embriyo transferi yaptıran dertdaşlarınız idrar torbalarını alabildiğine doldurmak zorunda kaldıkları için tedavi süreçlerinin sonunu keyifle yaşamak yerine ıstırap çekerken zahmetsiz ve kısacık işlemin sonunda sorarsınız…

 

bu kadar mı?

Doktorunuza Sorun