NEDEN BURSA A.R.T. ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİ

Kişiselleştirilmiş Tedavi Planı

kiminin yumurtası azalmış …kiminin spermi; kiminin tüpleri tıkalı …kimininki yapışık; kiminin yumurtalıklarının etrafında yapışıklıklar …kimininkinde çikolata kistleri; kiminin rahimde perde …kimininkinde yapışıklıklar. kimine “sizin çocuğunuz olmaz”denilmiş …kimine “sizde bir problem yok”. kimi ilk defa deneyecek …heyecanlı; kimi şimdiden beş defa denemiş …çoktan yol yorgunu.

 

Bursa A.R.T.’nin kapısından giren hiçbir çift bizim için asla o ayın 5. veya 25. siklusu değil, aksine küçük mucizelerine kavuşmak hayali ile yola çıkmış ve eşlik etmek için bizi seçmiş olan yol arkadaşlarımızdır. Yolculukları boyunca karşılaşacakları her türlü zorluğa direnmeyi baştan göze aldıkları için saygı ve  mucizelerine aracı olmak üzere bizi seçtikleri için de onur duyarız.

 

Görevimizi hakkıyla yerine getirebilmemiz için öncelikle yol arkadaşlarımızı tanımamız ve beklentilerini anlamamız gerekir. Bu nedenle Bursa A.R.T.’deki  ilk görüşmenizde bir öngörüşmehavasında halkla ilişkiler uzmanımız veya hemşiremiz ile değil, direkt olarak doktorunuzla muhatap olursunuz. Bu ilk değerlendirme ve muayene esnasında doktorunuz tüm hikayenizi ayrıntılı olarak dinler, elinizdeki tüm evrakları detaylı bir şekilde inceler ve eksiksiz bir muayeneden sonra tabloyu önünüze serer. Çizdiğimiz bu tablo aslında bizim gözümüzden bakıldığında sizin bulmacanızın bir eskizidir ve bulmacayı çözmek için bir yandan ipuçlarını içerir, bir yandan da şansımızı yansıtır.

 

Bir yandan çoğu hastamızın dediği gibi “kimse bizimle bu kadar uzun konuşmamıştı” diyebilirsiniz; diğer yandan konuşulanlar başlangıçta size çok karmaşık gelebilir, ama –merak etmeyin– mutlaka anlarsınız …sordukça daha çok. Sizin tabloyu bütünü ile görmeye başlamanız bir yandan bizim işimizi kolaylaştırır, bir yandan da sizin şansınızı arttırır.

 

Bize göre küçük mucizenizin peşindeki yolculuğunuz avare bir gezinti değil, bilinçli bir seyahat ise bilgili olmanız esastır ve bu nedenle Bursa A.R.T.  olarak yaklaşımımız asla “nasıl olsa anlamaz” değil,  tam tersine düsturumuz “mutlaka anlamalı ve dahilolmalı”dır. Unutmayın; bu bizim değil sizin yolculuğunuzdur ve biz bu yolculukta sadece size arkadaşız. Siz tabloyu görmeye ve bizim yaklaşımımızı da anlamaya başladığınızda, arkadaşlığımız da kuvvetlenir. “20 kg ver de gel” dediğinde, bu size –  henüz bulmacayı okuyamıyorsanız– doktorunuz sizi kendi elleriyle bir başka merkeze uğurluyormuş gibi görünebilir (doktorunuz sizi aydınlatmakta yeteri kadar başarılı olamadı ise öyledir de),  ama bütünü görebiliyorsanız sizin mucizeniz için çaba gösterildiğini fark edersiniz.

 

Bir kere birbirimizi anladığımızda, gerisi bizim için sanatımızın icrasıdır. Sizin için bu icraatın detayları teferruat olabilir, ancak biz birlikte yolculuğumuz sırasında attığımız her adımı sizinle paylaşırız. Hiçbir hastanın yolculuğu bir diğerininkine benzemez:

 

…kimi için ek tetkikler gerekir …kimine hiçbir şey gerekmez

 

…kimi için ek girişimler …kimine önce laparoskopi …kimine histeroskopi

 

…kimine şu protokol, bu ilaç…kimine bu protokol, şu ilaç

 

…erkeğin spermi yoksa eğer, ama bulma ümidimiz yüksekse, eşinin de tedavisine başlayabilir bir yandan …ümitli değilsek pek, hele bir sperm bulalım da donduralım, eşinin tedavisine sonra bakarız

 

…kimine bu ay transfer edelim …kimine donduralım da transfer nasipse sonraki aya

 

Kendi küçük mucizelerini ararken yolları Bursa A.R.T.’ye düşen çiftlerin yaklaşık %40’ının daha önceden en az 1, yaklaşık %20’sinin ise 2 veya daha fazla denemesi olduğunu dikkate aldığımızda bizim bu inançlı yürüyüşe saygı duymamamız ve yol arkadaşlarımızın her biri için ayrı ayrı kafa yormamamız düşünülemez. Bu nedenle hepinizi bir şablona koymaz; her birinizi ayrı ayrı ele alırız, çünkü bize göre bulmacalar şablonlarla değil, kafa yorarak çözülür.

 

konfeksiyon da saygıdeğer olabilir, ancak sanat olan terziliktir…