NEDEN BURSA A.R.T. ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİ

Kapsayıcı Tedavi Yaklaşımı

günler saatler, saatler dakikalar ile sınırlı olabilir, ancak unutmayalım ki mucizelere aracılık etmeyesoyunuyorsak, üstlendiğimiz görevin hakkını dakikalar içerisinde veremeyiz… ya zamanı esnetmeli, ya da zamana sığmalıyız.

 

Özellikle büyük ölçekli tüp bebek merkezlerinde, geniş çaplı iş yükünü mesai saatleri ile sınırlı kısıtlı zaman dilimlerine sığdırmanın yolu büyük ölçüde iş bölümünden geçer. Çoğu klinikte hastalarla ön görüşmeyi bir hemşire veya halkla ilişkiler sorumlusu yapabilir; folikül takipleri –o günlerde iş paylaşımına göre hangi doktor sorumluysa– bir gün bir, başa bir gün farklı bir doktor tarafından yapılabilir; yumurtalarının toplanması da ekibin o gün o işle görevli farklı bir üyesine nasip olabilir. Embriyoloji laboratuvarına teslim eden yumurtaların incelenmesi, spermlerin hazırlanması, mikroenjeksiyon işlemleri, embriyoların takibi ve transfere hazırlanması ve kalanlarının dondurulmasıgörevleri de laboratuvar ekibinin farklı üyeleri arasında paylaştırılabilir. Embriyoların transferi de ekibin bambaşka bir üyesine denk gelebilir.Böyle bir çalışma düzeninde tüp bebek ekibi büyük bir iş yükünü kısıtlı zamana sığdırabilir. Bu düzende ekibin belki tüm üyeleri hastanın yolcuğunun bir kısmına eşlik de edebilir, ancak hastaların herhangi birine tümüyle hakim olmak hiçbirine nasip olmaz.

 

Bursa A.R.T.’nin felsefesine göre hasta-hekim ilişkisi bire-bir bir ilişkidir ve zamanı esnetip mesai saati kavramını unutmak pahasına bu yaklaşımdan vazgeçilemez.

 

Ayaküstü bir şeyler danışmak isterseniz kapımız her zaman açıktır (veya bir telefon kadar yakınız) ama biz Bursa A.R.T.’de –tüp bebek camiasında dillere pelesenk olmuş adıyla– öngörüşmedeğil, kapsamlı bir değerlendirme ve ilk muayene yapmayı tercih ederiz. Derdimiz, tüp bebek merkezlerini kapı kapı dolaşıp da seçim yapmaya çalışan bir hastaya, hazır bizim kapımıza kadar da gelmiş iken Bursa A.R.T.’yizahmetsizce pazarlamak değil, sizi anlamak ve küçük mucizenize aracı olmak olduğu için bu görüşme bir hemşire veya halkla ilişkiler sorumlusu tarafından değil, bütün yolculuğunuz boyunca size eşlik edecek olan doktorunuz tarafından yapılır.Tedavinizin tüm aşamaları boyunca da doktorunuzla muhatap olursunuz; folikül takibi aşamasında da, yumurta toplarken de, embriyo transferiniz yapılırken de. Bursa A.R.T.’de tedavi süreciniz boyunca her türlü sorunuz için –ister telefon ile isterse mail ile– direkt olarak doktorunuza ulaşırsınız; hatta randevunuzu direkt olarak doktorunuzdan alırsınız.

 

Bu arada doktorunuz da günlük olarak embriyoloğunuz tarafından yumurtalarınızın kalitesi ve embriyolarınızın gelişimi konusunda bilgilendirilir. Aynı bilgiler size de isterseniz doktorunuz, isterseniz de embriyoloğunuz tarafından yine günlük olarak aktarılır.

 

Tüm yolculuğunuz boyunca yardımcı personelimiz de size doktorunuz veya embriyoloğunuz kadar yakındır…  hangisine ulaşmak isterseniz en fazla bir telefon kadar uzakta.

 

Gebelik haberinizi aldığımızda tüm Bursa A.R.T. çalışanları olarak sevincinize ortak oluruz;  doğum haberinizi aldığımızda ise küçük mucizenize aracı olmaya çalışırken işimizi hakkıyla yapmış olmaktan büyük bir kıvanç duyarız.

 

Heyecanlı bekleyişiniz hüsranla sonuçlanırsa, elbette bizim de keyfimiz kaçar, ama bizim için sizinle olan yolculuğumuz henüz bitmemiştir.  Bir yolculuğun süresi diğerinden daha uzun, bir bulmacanın çözümü diğerinden daha zorlu olabilir; ama kolay pes etmeyiz. Doktorunuz ve embriyoloğunuz bir araya gelerek küçük mucizeniz için kafa yorar ve sizin bulmacanızı çözmek için bir sonraki hamlemizi planlarız.Sonrasında sizi davet ederiz ve lütfedip dönerseniz yine doktorunuz tarafından yolculuğunuzun bundan sonraki kısmı ile ilgili olarak ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilirsiniz.

 

Unutmayın; siz vazgeçmediğiniz sürece biz vazgeçmeyiz ve yolculuğunuza bizimle devam etmeyi seçtiğiniz sürece yanınızda yürümekten onur duyarız.