NEDEN BURSA A.R.T. ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİ

Akademik Arka Plan

Bursa A.R.T. kendi küçük mucizelerini yaşamayı hayal edenlere yardımcı olmak için Prof. Dr. Osman H. Develioğlu, Prof. Dr. Gürkan Uncu ve Uzm. Histolog-Embriyolog Dr. N. Pınar Çimen tarafından 2010 yılında kurulmuştur.

 

Bursa A.R.T.’nin kuruluşundan önce bu üç meslektaş Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda uzun yıllar boyunca hizmet vermişlerdir.  Prof. Dr. Osman H. Develioğlu ve Prof. Dr. Gürkan Uncu öğretim üyesi olarak görev yaparlarken Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı’ndan Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı transfer olan Uzm. Dr. N. Pınar Çimen de mesleki birikimini infertil hastalara yardımcı olmaya yöneltmiştir.

 

Ülkemizde Tıp Fakültesi kökenli tüp bebek laboratuvar sorumlusu embriyolog nadir ve Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı olanlar daha da nadirken, Uzm. Histolog-Embriyolog Dr. N. Pınar Çimen’in katılımıyla güçlenen bu üçlü Uludağ Üniversitesi’nin bilimsel ortamından beslenmeye ve akademik disiplini solumaya devam ettikleri yıllar boyunca çok sayıda çiftin hayal ettikleri küçük mucizelerine kavuşmalarına aracı olmuşlardır. Ancak infertil çiftlere yardımda son nokta olan tüp bebek uygulaması o dönemde üniversite ortamında halen mümkün olamadığı için, şevkle devam ettirdikleri çalışmalarının sonunda hedefledikleri mesleki tatmine ulaşamadıkları noktada hayatları boyunca edindikleri bilgi birikimi ve tecrübelerini üniversite dışına taşımaya karar vermişler ve böylelikle Bursa A.R.T.’nin tohumları atılmıştır.

 

İlk tohumlarınını atıldığı günden itibaren Uzm. Dr. N. Pınar Çimen Bursa A.R.T.’nin mesul müdürlüğü ve laboratuvar sorumluluğu, Prof. Dr. Osman H. Develioğlu ise ünite sorumluluğu görevlerini üstlenmiş ve ilgili mevzuat uyarınca üniversite ile fiziki bağlarını kopartmak durumunda kalmışlardır. Saygıdeğer meslektaşımız ve sevgili kardeşimiz kurucu ortağımız Prof. Dr. Gürkan Uncu ise nihayet açılabilen Uludağ Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi’nin de sorumlusu olarak çok sevdiği üniversitesinde çalışmaya devam etmektedir.

 

Şartlar gereği farklı kulvarlarda çalışmaya devam etsek de, hepimizin peşinen kabul ettikleri ortaktır: hizmet ve sizlerin mutluluğu amaçtır, mesleki tatmin araç… ve akademik donanım temel direğimiz.

 

Hayat devam eder, hayatlarımız dönüşür…. ama ne işlendiyse beynimize ve kalbimize, aslımız aynı kalır… hayata bakışımız da, çalışma ahlakımız da, disiplinimiz de…