NEDEN BURSA A.R.T. ÜREMEYE YARDIMCI TEDAVİ MERKEZİ

BURSA A.R.T. Dondurulmuş embriyo transferi

önce bir yanlışı düzeltelim… ‘dondurulmuş embriyo transferi ile gebelik oranı taze embriyo transferine göre daha düşüktür’ inancı tüp bebeğin bundan bir on yıl önceki şekli ile uygulandığında elde edilen başarı oranlarına dayansa da, günümüzde de bazıları tarafından devam ettirilen bu söylem yanlış olmakla kalmaz; gerçeğin tam tersini dahi iddia ediyor olabilir.

 

Ağırlıklı Blastosist Transferi

Ağırlıklı Blastosist Transferi Ağırlıklı Blastosist Transferi Ağırlıklı Blastosist Transferi

 

Tüp bebeğin emekleme çağlarında embriyo transferi 2. günde yapılır ve transfer edilmeyen fazla embriyolar aynı gün dondurulurdu. Tüp bebeğin ergenlik döneminde de aynı uygulamalar ağırlıklı olarak 3. güne taşındı. Taze transfer edilen embriyolar için de geçerli olduğunca, 2. veya 3. günde dondurulan embriyoların dondurulmasalardı ilerleyen günlerde de gelişmeye devam edeceklerinden emin olmak mümkün olmadığına göre –hele bir de kalitesine bakmadan kalan tüm embriyolar topyekun donduruldukları takdirde– çözüldüklerinde büyük oranda fire vermeleri kaçınılmaz ve gebelik oranlarındaki düşüklük belki de kabul edilebilir idi.

 

Öte yandan, aynı dönemlerde uygulamada olan yavaş dondurma tekniğinin uzun süre alan ve yoğun dikkat gerektiren bir yöntem olması da laboratuvar çalışanları arasındaki kişisel farklılıklar nedeniyle standardizasyonu engelleyen ve muhtemelen gebelik oranlarını da olumsuz etkileyen bir diğer faktördü. Geldiğimiz noktada ise, bugün rutin uygulamaya girmiş olan vitrifikasyon tekniği çok daha kolay standardize edilebilir olması ve bilhassa etkinliği ile dondurulmuş embriyo transferi ile başarısızlık durumunda arkasına sığınılacak teknik bahaneleri ortadan kaldırmış durumdadır. Hal böyleyken başarıya ulaşmak için tek bir değişken kalır: dondurulacak doğru embriyoyu seçmek.

 

Bursa A.R.T. olarak sadece blastokist dondururuz. Taze transferlerde de görmek istediğimiz blastokist aşamasına ulaşmayı –ki transferlerimizin yaklaşık %85’ini bu evrede yaparız– embriyo dondurmak için şart sayarız. 3. günde transfer uyguladığımız ender hastalarımızda da varsa elde kalan embriyoları yine 5. güne kadar takip eder ve ancak istediğimiz aşamaya vardıklarını gördüğümüzde dondururuz. Taze embriyo transferi için blastokist aşamasını beklediğimiz hastalarımızın embriyoları 5. günde bu aşamaya ulaşmadıkları takdirde –hiçbir zaman gerçekleştirmemeyi göze almak pahasına– transferi erteler ve ancak 6. ve hatta 7. günde blastokist evresine ulaştıklarını gördüğümüzde dondurma yoluna gideriz.

Dondurulacak embriyoların seçiminde bu kadar katı bir yaklaşım ile hastalarının yaklaşık yarısında embriyo dondurmamayı tercih etmekle Bursa A.R.T. olarak maddi anlamda ciddi bir kaybı göze alıyor olabiliriz, ancak kalitesinden emin olamayacağımız embriyoları dondurmaktansa bu kayba seve seve katlanırız. Dondurmayı tercih ettiğimiz embriyoların seçiminde isabetli isek de, elde edeceğimiz başarının manevi tatmini bize fazlasıyla yeter. İsabetli olduğumuzu da gururla ifade etmek isteriz; Üremeye Yardımcı Tedavi Yönetmeliği’nin getirdiği kısıtlamalar nedeniyle istatistiki verilerimizi yayınlayamasak da –ki bu konuyla ilgili rakamları sizinle yüz-yüze bir görüşmemizde severek paylaşırız– bu noktada en azından dondurulmuş embriyo transfer sikluslarında gebelik oranlarımızın taze siklusları yakalamakla kalmayıp aştığını da ifade etmek isteriz.

 

Küçük mucizelerinize kavuşmak için bizimle birlikte çıktığınız yolculuğunuzun sonunda mutlu sona ulaşmanızda büyük faydasını gördüğümüz dondurulmuş embriyo transferlerinde yakalamış olduğumuz başarı oranlarını sürdürebilmek için Bursa A.R.T. olarak bir yandan dondurulacak embriyo seçiminde katı kıstaslar uygularken, diğer yandan da yolumuzdan şaşmamıza neden olabilecek beşeri zaaflarımızı törpülemeye çalışırız. Bu nedenle embriyo dondurma ve saklamayı Bursa A.R.T.’ye ilave maddi fayda sağlayacak ek bir yöntem olarak görmemeye çalışırız. 2. veya 3. günde dondurmayıp dondurmaya değer embriyo seçimini 5. güne bırakarak bunu kısmen de başarırız, zira ilerleyen günlerde – daha kaliteli olanlarını seçme şansımız artsa da– genelde embriyo dondurma ihtimalimiz azalacaktır. Daha önemlisi ise, embriyo dondurma ve saklama ile ilgili fiyat politikamızı bu felsefeye göre şekillendiririz.

 

Bursa A.R.T. olarak biz embriyolarınızı dondurmak için sizden peşin bir ödeme değil sadece izninizi isteriz. Diğer bir deyişle herhangi bir ödeme yapmasanız da biz kalitesine güvendiğimiz sürece embriyolarınızı her halükarda dondururuz, çünkü tecrübeyle sabittir ki tüp bebek sürecinde çoğunlukla maddi olarak da örselenmiş olan çiftler embriyo dondurma için peşin bir ödeme talep edildiğinde sıklıkla – ve maalesef–  çoklukla da kaliteleri olabilen embriyolarını heba etmek pahasına dondurmama yönünde karar verebilmektedirler. Gebelik testinizin sonucu belli olduğunda kesin kararınızı verirsiniz; embriyolarınızı saklamaya devam etmemizi isterseniz – bir kereye mahsus olmak üzere– ödemenizi yaparsınız (Bursa A.R.T. sizden yıllık olarak herhangi bir saklama bedeli talep etmez), aksi takdirde imha edilmeleri için bir dilekçe vermeniz yeterlidir. İmha edilmeleri için dilekçe vermediğiniz takdirde de bir yıla kadar bekler, sonra da yürürlükteki Üremeye Yardımcı Tedavi Yönetmeliği hükümleri gereğince mecburen imha edilmelerini sağlarız. Bu esnada Bursa A.R.T. laboratuvarının embriyolarınızı dondurmak için kullandığı sarf malzemelerinin maliyetini ve heba olan emeği soracak olursanız…

 

canınız sağ olsun.

Doktorunuza Sorun